Na zalévání a splachování si můžete vodu naspořit, ušetříte dost peněz

voda
Na zalévání a splachování si můžete vodu naspořit, ušetříte dost peněz

Věděli jste, že průměrný člověk může jen na splachování WC spotřebovat až 70 litrů vody za den? Za rok je to více než 25 tisíc litrů na osobu. A to není zrovna levné. U čtyřčlenné rodiny je to přes 100 tisíc litrů, což je těžko představitelné množství. Když se ke splachování přidá ještě zalévání zahrady a další běžná spotřeba pitné vody, účty za vodu se mohou vyšplhat do astronomické výšky.

Kraje a obce se snaží zadržet vodu v krajině, do městských parků se vrací vodní prvky pro ochlazení vzduchu a v pozadí nezůstávají ani domácnosti. Snižovat spotřebu vody a v maximální

možné míře využívat přírodní zdroje, včetně vody dešťové. Proto se u stále většího počtu rodinných domů objevují retenční nádrže na dešťovou vodu určené na zavlažování a splachování WC. Součástí sady je také nátok a bezpečnostní přeliv a revizní komín, včetně krycího víka.

I když bude dešťová voda snižovat spotřebu pitné vody jen u splachování a zavlažování, může to znamenat úsporu v tisících či nižších desetitisících korun za rok. Vzhledem k tomu, že cena za dodávky pitné vody neustále roste, nedá se očekávat, že bychom brzy zase začali vodou plýtvat. Proto je investice do retenční nádrže a souvisejícího vybavení velmi efektivní. Navíc, stát na retenční nádrže na dešťovou vodu s čerpadlem, filtrací a nádobou vyrovnávající tlak při splachování, včetně souvisejících prací, poskytuje dotaci ve výši až 50 % uznatelných nákladů z programu Dešťovka 2.

Pokud máte o retenční nádrž zájem a nejste si jisti, jak velkou budete potřebovat, jaké parametry má mít čerpadlo, filtrace a tlaková nádoba, obraťte se například na odborníky z firmy Mravec plast a nechte si poradit. Nádrže jsou kruhové i hranaté, konstrukčně samonosné, určené k obetonování i dvouplášťové. Jejich objem může být jen tisíc litrů, ale také 20 tisíc litrů vody.